Jak vybrat dokonalý svatební závoj pro váš svatební den?

22.02.2023

Svatební závoje mají různé významy pro různé nevěsty. Pro některé ženy je svatební závoj jednoduše krásným doplňkem, který podtrhne svatební šaty. Pro ostatní je nošení závojů hluboce ctěnou tradicí v jejich rodinách, kulturách nebo náboženstvích.

Pokud plánujete svatbu a nejste si jistá, jak vybrat svatební závoj, tento blog vám jistě pomůže. Představíme stručnou historii závojů, co symbolizují a odpovíme na otázky, které vám mohou pomoci najít nejvhodnější svatební závoj pro váš svatební den.

    

Historie svatebních závojů

Kořeny svatebních závojů můžeme vysledovat až do Říma, kde nevěsta chodila uličkou se závojem přes obličej, aby se zamaskovala před zlými duchy, kteří jí chtěli stát ,,v cestě ke štěstí’’. Svatební závoj se stal symbolem cudnosti a skromnosti nevěsty a mnoho kultur je z toho důvodu stále používá. V mnoha náboženstvích je symbolem úcty k ženám zahalování hlavy.

Některá náboženství mají kolem závoje specifické tradice. V judaismu se například koná obřad zvaný Badeken, kdy se ženich podívá na svou nevěstu a pak přes ni umístí závoj, aby se ujistil, že si bere tu správnou osobu. Tato tradice vychází z příběhu Jákoba, Ráchel a Ley v knize Genesis z Tóry. Ženich se snaží neopakovat Jacobovu chybu, že si vzal špatnou nevěstu. Zahalování nevěsty je také považováno za symbolický akt, zaměřený na vnitřní krásu a vlastnosti ženy. Závoj má ženichovi připomínat, že manželství není jen fyzické, ale také duchovní.

Při katolických obřadech dodává závoj nevěstě na skromnosti. Většina tradičních katolických církví vyžaduje, aby nevěsta měla během mše zakrytá ramena, ať už to znamená šaty s rukávy nebo závoj. Závoj tradičně ukazuje vnitřní touhu nevěsty být pokornou a je také znakem čistoty.

 

Co dnes symbolizují závoje?

Zatímco některé nevěsty stále nosí závoj z náboženských nebo kulturních důvodů, mnoho jiných je nosí, protože se jim líbí jejich vzhled. Svatební závoj je především o vyjádření. Nevěsty si většinou vybírají závoje, které doplňují jejich šaty v délce i barvě. 

V dnešní době opravdu neexistují žádná pravidla, jak by závoj měl nebo neměl vypadat. Skutečně jde o to, aby se nevěsta ve svůj svatební den cítila nádherně, a to je tradice, kterou milujeme!

Mnoho nevěst také nosí závoje, které mají význam pro jejich rodiny. Možná existuje rodinný závoj, který se předával z generace na generaci a nosila ho nevěstina matka, babička, nebo dokonce prababička. Nebo si některé nevěsty nechávají vyrábět závoj ze starých šatů nebo kousku látky, které mají bohatou historii.

 

Jak se rozhodnout, zda chcete závoj, a pokud ano, jaký typ?

Svatební závoje jsou dnes široce přijímány jako svatební doplněk, který podtrhne celkový svatební vzhled. Moderní nevěsty používají svatební závoj, jako způsob jak ukázat osobní styl s přikloněním se k tradici.

Protože je to s největší pravděpodobností poprvé, kdy budete vybírat závoj, doporučujeme vyzkoušet několik stylů, abyste viděli, co se vám líbí a abyste se při nošení cítili pohodlně. Delší závoje vytvářejí dramatický vstup a dodávají nevěstě celkově ohromující vzhled, zatímco kratší závoje jsou svěží a zábavné. 

I když se nevěsta rozhodne během svého obřadu závoj nemít, vždy doporučujeme mít závoj v ‚,přípravné" místnosti. Můžete jej využít pouze při focení a umožňit tak svatebnímu fotografovi zachytit romantické svatební portréty, které budete milovat. Byla by škoda přijít o všechny ty krásné fotografie, které se dají se závojem vytvořit.

 

Z čeho jsou svatební závoje?

Svatební závoje jsou vyrobeny z různých lehkých materiálů, aby nevěstě poskytly ten nejkrásnější vzhled v její výjimečný den. Mezi běžné látky používané k vyrobě závojů patří tyl, organza a krajka. Většina návrhářů používá při navrhování závojů tyl. Tyl přichází v různých provedeních, strukturách a texturách. Tylové látky jsou extrémně lehké, takže jsou ideální volbou pro vytváření svatebních závojů.

  

 

4 nedůležitější věci, které je třeba zvážit před výběrem svatebního závoje

1. Design svatebních šatů

Musíte se inspirovat designem vašich svatebních šatů. Obecně platí, že váš závoj by měl doplňovat vaše šaty a mít vhodnou délku. Pokud mají vaše šaty detailní a složitý design, vyberte si jednoduchý závoj s hladkým okrajem. K jednoduchým šatům můžete naopak zvolit závoj se složitými prvky, jako je krajkový lem nebo květinové nášivky.

2. Místo svatby

Vaše svatební místo také hraje velkou roli při výběru toho nejlepšího svatebního závoje. Pokud máte například formální svatbu v kostele, bude se hodit dlouhý závoj. Kratší závoje jsou naopak vhodné, pokud plánujete svatbu venku. Při venkovním obřadu může být větrno a vypořádat se pak s dlouhým závojem může být problém. Do takových podmínek jsou ideální kratší závoje.

3. Přemýšlejte o svém účesu

Dobrou zprávou je, že závoj lze začlenit téměř do každého účesu. Různé účesy mohou vyžadovat, abyste své závoje různě namíchali a sladili. Podle toho, jak závoj umístíte, se budete muset rozhodnout pro vhodnou délku závoje. Nejlepší je již při výběru závoje přemýšlet o svatebním účesu a dalších vlasových doplňcích. Vaši představu je pak důležité probrat s kadeřnicí. Důležité je, aby závoj dobře držel a nemusela jste ho celý svatební den zachraňovat.

4. Vyzkoušejte si různé závoje

Závoj bude mít velký vliv na váš celkový svatební vzhled. Je tedy důležité, abyste jich vyzkoušela co nejvíce, abyste našla ten, který opravdu bude doplňovat vaše šaty. Přidání závoje může výrazně změnit styl, takže je důležité, abyste byli s konečnou volbou spokojeni. Nebojte se zkoušet nové věci a objevovat možnosti mimo svou komfortní zónu.

 

Závoje jsou módní doplňky, které jsou často vyžadovány pro kompletní svatební vzhled. Neexistují však žádná konkrétní pravidla pro jejich nošení. Zůstaňte věrní svému osobnímu stylu a vyberte si něco, co vám zajistí pohodlí a zároveň doplní vaše svatební šaty.

 

  

 

Rezervujte si
termín zkoušky

Rezervovat termín